Bárkinek akinek esetleg ilyen problémája lenne a jövőben van univerzális megoldás általában, a fizikai hibát el kell hárítani előrösz a disk-ről, amennyiben a winchester még felpörög szinte minden menthező, nem kell máshozzá csak egy linux live CD valamint legalább akkora szabad hely mint a tönkrement eszkösz. Linuxban a következőre lesz szükség testdisk, dd-rescue testdisk a törölt particiók,sérült particios tábla stb.
Szóval már jó pár winchesterrel végigmentem ezen a processen a munkahelyen... A windows ugyanis már egy - két fizikai "block" hibával nem hajlandó a disket kezelni egyszerűen vagy kifagy , vagy egyáltalán nem is mountolja. Amit ilyenkor érdemes megcsinálni fogod a rossz disket, bebootolsz a linuxba és az egész disket bit-rőt bitre leklónozod a dd-rescue val, nagyon hasznos cucc, gyakorlatilag a rossz részt többször több iányból próbálja olvasni a blocksize lehető legkisebbre csökkentésével, az esetek többségében már megoldás lehet, átrakod teljesen a particiot vagy a disket egy másikra, ez megoldja a fizikai sérülésekre , esetleges áramszünetnél bekövetkezhető problémákra. Mindenképpen kezdd úgy ha sérült a disk , ha nem hogy leklónozod legalább egy kép fájlba és avval dolgozol, így az eredeti anyag nem romlik tovább vagy nem tudod elrontani akármelyik recovey programmal. linuxban simán tudod a disket bármilyen korlátoknélkül kérdezni, csak közvetlenül a disk device-t vagy a particiót megszólítva /dev/sd?N azaz pl /dev/sda az elso scsi storage lesz a /dev/sda1 pedig azon az elso particio.
particiokat siman manipulalhatod vagy mintat vehetsz a pontos meretezesehez a klonnek a parted programmal (minden linux distribucioban benne van) meg puritanabb az fdisk , ezek mind console utilityk.
Ha megvan a külon, amennyi összejött utána csak ki kell próbálni, dekryptálni, ha encriptálva volt és esetleg egy chkdsk-t futtatni. Ha törlés vagy formázás után akarsz adatot helyreállítani, az már egy kicsit más dolog, a fájlok törlésénél normál esetben nem a tartalmát törlöd a file-nak , hanem a fájlrendszerről a bejegyzést, azaz az adat következő felülírásáig a teljes adat ott marad, csak figyelmen kívül van hagyva. Tökéletes esetben, amennyiben egy olyan winchesterről , memoriakártyáról etc állítanál vissza adatot amin még sosem töröltél mindent vissza lehetne szerezni, viszont amennyiben már töröltél róla a keletkező réseket a "controller/operációs rendszer" elkezdi használni és a fájlok nem egy darabban lesznek tárolva, hanem elkezdődik egy címen tart egy darabig majd egy totál másik címen folytatódik. Aazaz minél nagyobb a töredezettség annál kisebb a helyreállítható adat.
Abban az esetben ha véletlenül töröltél egy particiót vagy file-t a legfontosabb klonozd le azonnal ne csinálj rajta uj adatot, csak olvasd a médiát, különböző filok külömböző karakterisztikával rendelkeznek, a piacon sok software van ami bizonyos file formátumot állít helyre a file signaturek alapján , ami nekem eddig a legstabilabban bejött az a Kroll Ontrack EasyRecovery, támogatja a törölt filok, office filok képek stb akár raw recovery-t is. Specialis file tipusokhoz persze speciális software kell. A lényeg mindig az hogy első teendő a további romlás megelőzése azonnal klónozni, és utána lehet neki állni külömböző toolokkal.
Ilyen módszerekkel egyébként egy halott 250 gbs winchestert amin mondjuk van 2 mb-nyi hibás rész is fel tudod ujra használni, hiszen a test disk megmondja hogy hol van a rész ami hibás, és azt kihagyva particionálva teljesen jól fog működni, mondjuk a leírtak leginkább a hibákra vonatkoznak nem a véletlen törlésre, de nekem eddig bejött esetek 90%ában meg lehet menteni az adatokat, amennyiben a winchester még felpörög