Újdonság, érdekesség! Ezt is ki kellene próbálnunk...
Most olvastam a Nosalty-n. Érdekes, mert itt általában recepteket olvashatunk, mindenfélét, nem éppen kilófalókat. De amit olvastam, az megragadott, ezért hoztam át.
A 160 g szénhidrát diéta alapjai
Szálka Brigitta dietetikus
Belevágnál a mostanában népszerű 160 g szénhidrátos diétába? Ha igen, fontos, hogy ne csak a szénhidrátok számolgatására figyelj, vedd figyelembe vércukor emelő hatásukat is!
Cukorbetegség, várandósság alatti cukorbetegség, inzulinrezisztencia, fogyókúra. Közös bennük, hogy napi szénhidrát bevitelünk mennyisége meghatározott. Azonban a cél elérése érdekében ne csak az egyes élelmiszerekben, ételekben lévő szénhidrátok számolgatására figyeljünk, hanem azok vércukor emelő hatására, vagyis Glikémiás-indexére és napi elosztására is!
Alap: az inzulinérzékenység
A szervezet inzulinérzékenysége napszakos ingadozást mutat, a szénhidrátok fogyasztását érdemes ehhez az ingadozáshoz igazítanunk:
- A reggeli órákban és este, amikor kicsi az inzulinérzékenységünk, magas(abb) vércukorértékeket mérhetünk.
- A délelőtti óráktól délutánig nő az inzulinérzékenység, ilyenkor alacsonyabb vércukor-értékeket tapasztalhatunk.
Az inzulinérzékenységet a fentiek mellett egyéb tényezők is befolyásolhatják (pl. betegség, kialvatlanság), és előfordulnak egyéni különbségek is. Éppen ezért érdemes az étrendi és (ha vezetünk) vércukornaplónkat egymás mellé raknunk, és megnéznünk, hogy milyen időpontokban vannak vércukorkiugrások.
Ha fogyni is szeretnénk
Ha a diétánk célja a testsúlycsökkentés, nem feltétlenül elegendő csak a szénhidrátokat számolgatnunk, hanem figyelni kell az energia (~kalória) bevitelre és a tápanyagarányokra is. (A legtöbb energiát pl. a zsiradékok tartalmazzák, 1 g zsiradék több mint kétszer annyi energiát tartalmaz, mint 1 g szénhidrát.)
Nézzük át, az egyes étkezéseknél mire figyeljünk!
Reggeli: a legszerényebb főétkezés – 30 g szénhidrát
- Tartsuk szem előtt, hogy reggel alacsony a szervezet inzulinérzékenysége! Lassan felszívódó szénhidrátokat fogyasszunk: pl. teljes őrlésű kenyeret, Graham-kenyeret, korpás zsemlét vagy kiflit. Mennyiség tekintetében 2 vékony (toast kenyérnyi méretű és vastagságú) szelet, 50-60 g-nyi kenyérben gondolkozzunk.
- A reggeli mellé fogyasztott tej vércukoremelő hatása egyéni különbségeket mutat, a cukorbetegek vércukrát jellemzően gyorsan megemeli. Éppen ezért diabetes esetén az éhomi vércukorértéktől függően rakjunk tejet a kávénkba.
- Reggel se felejtkezzünk el a tányérmodellről! Pakoljunk a szendvicsünk mellé idény szerinti salátát, zöldséget, rosttartalmuk révén elnyújtják szénhidrátok felszívódását, elősegítik a teltségérzet kialakulását.
Tízórai és uzsonna: gyorsan felszívódó szénhidrátok + lassan felszívódó szénhidrátok – 15 g szénhidrát
- Az uzsonnára és a tízóraira ugyanazok az elvek és mennyiségek érvényesek.
- Mind a tízóraiban, mind az uzsonnában szerepelhetnek olyan élelmiszerek, amelyek nagyobb mértékben képesek megemelni a vércukorszintünket, de táplálkozás-élettani szempontból fontosak számunkra. Ide tartoznak a natúr joghurt, a kefir és a gyümölcsök.
- Fogyasszunk melléjük olyan élelmiszereket, amelyek elnyújtják a vércukoremelő hatásukat! A joghurtunkba, kefirünkbe tegyünk korpát vagy cukor hozzáadása nélkül készült müzlikeveréket, kísérjük őket magas rosttartalmú, pl. korpás keksszel!
- A mennyiségekre figyeljünk! 15 g szénhidrát mennyiségbe belefér egy kisebb alma két korpás keksszel vagy egy pohár (175 g-os) natúr joghurt 3 teáskanál cukor hozzáadása nélküli mogyorós müzlivel.
- A változatosságot tartsuk szem előtt: ha a tízórai tejtermék alapú volt (például joghurtos), az uzsonna gyümölcsös legyen.
Ebéd: a legnagyobb bőség – 60 g szénhidrát
- Az ebédnél szénhidrátbevitelünk nagy részét a burgonya- és a gabonaalapú köretek adják: tészta, rizs, bulgur, kuszkusz, köles, árpa stb. Ezeket most sem kell száműznünk az étlapról, de részesítsük előnyben az elnyújtottabb vércukoremelkedést okozó, magasabb rosttartalmú köreteket: a teljes őrlésű tésztákat, barna rizst, durumbúzából készült élelmiszereket. A burgonya sem tiltott, de mindig egészítsük ki zöldségkörettel vagy friss salátával! Jusson eszünkbe a tányérmodell, amelyben az alacsony szénhidráttartalmú zöldségköretek, saláták kétszeres mennyiségben fordulnak elő a keményítőalapú köretekhez képest. Ha a mennyiségi korlátokat betartjuk, és rostokban gazdag szénhidrátköreteket választunk, nem kell tartanunk hizlaló hatásuktól.
- Egy adagnyi körethez 80 g nyersen mért gabonafélét (barna rizst, kölest, bulgurt stb.), teljes őrlésű vagy durumlisztből készült száraztésztát számoljunk vagy 300 g burgonyát. Ilyen mennyiségben csak akkor fogyasszuk őket, ha az ebéd más összetevője nem tartalmaz számottevő szénhidrátot. Minden más esetben ajánlott féladag rizs-, burgonya- vagy tésztaköretet fogyasztani, a köret másik fele pedig zöldsaláta vagy alacsony szénhidráttartalmú zöldség (pl. brokkoli, káposzta) legyen.
- A levesbetétek (csipetke, tészta, zsemlekocka) szénhidráttartalmát is vegyük figyelembe, egy adag levesbetét ~7-10 g szénhidrátot tartalmaz.
- A panírozott, bundázott feltétek, húsok, sajtok, zöldségek esetén a liszt és a zsemlemorzsa szénhidráttartalmát is adjuk hozzá az étkezéshez, ez adagonként ~15-25 g szénhidrátot jelent. Ha azonban fogyni szeretnénk, a bő zsírban sült ételeket érdemes elhagyni étrendünkből, hiszen a sütés során jelentős mennyiségű zsiradékot szívnak magukba, és a bundázás is növeli energiatartalmukat.
- Hagyományos rántással, habarással, további 10 g többletszénhidrátot teszünk az ételeinkhez. Ahol csak lehet, érdemes spórolni: a krémleveseket főzelékeket saját anyagukkal sűríteni, habaráshoz kevesebb és rostban gazdagabb sűrítő anyagokat használni: zabpelyhet vagy teljes őrlésű liszteket.
- Főzelékeink közül a száraz hüvelyesekből (lencse, sárgaborsó stb.) készült ételek magasabb szénhidráttartalmúak, viszont rostban és ásványi anyagokban gazdagok. Egy adag (szárazon mért 80-100 g szárazhüvelyesből készült) főzelékkel és feltétként pl. egyben sült fasírttal ki is meríthetjük ebédünk szénhidrátmennyiségét. Az alacsonyabb szénhidráttartalmú főzelékek (paraj, finom főzelék) mellé fogyaszthatunk egy szelet bundázott húst vagy fél adag burgonyát.
Vacsora: több mint a reggeli, de kevesebb mint az ebéd – 40 g szénhidrát
- Hideg vacsoráknál érdemes a reggeli szénhidrátmennyiségéből kiindulnunk, azaz kétszeletnyi teljes őrlésű kenyeret fogyasztani. A reggelihez viszonyított többletszénhidrátot beforgathatjuk a salátánk hozzávalóiba: pár csepp balzsamecet, szénhidrátban gazdagabb zöldségek, mint 1-2 teáskanálnyi csemegekukorica.
- A meleg vacsoráknál induljunk ki az ebédből, viszont az adagokat csökkentsük.
- Az inzulinérzékenység estére csökken, ezért könnyen felszívódó szénhidrátokat ilyenkor már ne fogyasszunk!
Olvastad már?
Ezért írj étrendi naplót!
Körülbelül egy-két hónapnyi gyakorlás, méricskélés kell ahhoz, hogy új táplálkozási szokásaink rögzüljenek. Ennyi idő után már rutinból tudni fogjuk, mikor mennyi és milyen típusú szénhidrátokat fogyasszunk. A siker garantált, csak el kell kezdeni: legyen szó fogyásról vagy a vércukorszint kordában tartásáról.
!
Mintaétrend: 160 g szénhidrát/nap
Szálka Brigitta dietetikus
160 g szénhidrát és 1400 kcal - a számokat nézve kevésnek tűnhet ez a mintaétrend, de ha azt nézzük, hogy mi fér bele, megnyugodhatunk: semmiképp sem fogunk éhen halni!
Ez a mintaétrend étrend kevésbé aktív nőkre szabott, energiatartalma mindössze 1400 kcal.
Alacsony energiatartalmú zöldségekben (salátafélék, hagymafélék, paprika, paradicsom, uborka) gazdag, a gyümölcsök tekintetében viszont nyár ide vagy oda határt kell szabnunk, különösen akkor, ha vércukor probléma is társul a testtömeg többlethez. Ennek oka, hogy a gyümölcsök cukortartalmuknál fogva hirtelen, gyors vércukor-emelkedéshez vezetnek, ezért fogyasztásukat kombináljuk olyan rostdús vagy „jó zsiradékokban” gazdag élelmiszerekkel, ételekkel, amelyek lassítják a gyümölcsök gyors vércukor emelő hatását. Ha tízóraira vagy uzsonnára eszünk gyümölcsöt, akkor együnk melléjük 1-2 darab korpás kekszet vagy diófélét, mandulát. A másik lehetőség, hogy szerényebb ebédek után fogyasztjuk a gyümölcsöket desszert gyanánt, ilyenkor az ebéd összetevői elnyújtják a gyümölcscukor felszívódását.
Reggeli (30 g szénhidrát): sonkás teljesőrlésű zsemle zöldpaprikával és paradicsommal, tejeskávé
- 1 db (60 g) teljes őrlésű zsemle
- hajszálvékonyan kent vaj/(light) margarin
- 2 szelet (20 g) csirkemell sonka
- 1 db zöldpaprika vagy 1 db közepes paradicsom
- tejeskávé: 1 dl sovány (0,1-1,5%-os) tej, édesítőszerrel vagy üresen fogyasszuk
Tízórai (15 g szénhidrát): kefir korpás keksszel, saját készítésű jeges tea
- 1 db kispoharas (150 g) kefir
- 2 db korpás keksz
- 3 dl saját készítésű jeges tea energiamentes édesítőszerrel vagy édesítés nélkül
Ebéd (55 g szénhidrát): Sütőpapíron sült, „rántott” halfilé petrezselymes barna rizzsel és kovászos uborkával, saját készítésű jeges tea
- 120 g tengeri vagy édesvízi halfilé
- fél adag petrezselymes barna rizs (40 g szárazon mért barna rizsből)
- 1 csapott evőkanál light majonéz
- kovászos uborka
- 3 dl saját készítésű jeges tea energiamentes édesítőszerrel vagy édesítés nélkül
Sütőpapíron sült, „rántott” halfilé elkészítése:
Szokásos módon bepanírozzuk a lesózott halszeleteket: először (teljes őrlésű) lisztbe, majd tojásba végül (teljes őrlésű) zsemle vagy kenyérmorzsába forgatjuk őket. Az így előkészített halszeleteket sütőpapírral kibélelt tepsibe helyezzük. Megkenjük étolajjal és 200 fokra (légkeveréses sütő esetén 180 fokra) előmelegített sütőben körülbelül 20 perc alatt pirosra sütjük. A halszeleteket a sütési idő felénél megforgatjuk, a másik oldalukat is megkenjük étolajjal.
Köretként apróra vágott petrezselyemzölddel tálalt petrezselymes rizst és kovászos uborkát fogyasztunk a hal mellé.
Uzsonna (15 g szénhidrát): Gyümölcsmix
- 100 g sárgadinnye
- 50 g szeder
- 1 zárt maroknyi (20 g) mandula
- 3 dl csapvíz
Vacsora (45 g szénhidrát): Görög saláta kapros joghurtöntettel és teljes őrlésű pirítóssal, saját készítésű jeges tea
- Görög saláta: 50 g feta sajt, ¼ fej fejes saláta, ¼ kígyóuborka, 1 db közepes paradicsom, ¼ db paprika, ¼ fej lilahagyma, 5-6 szem olajbogyó,
- Joghurtos öntethez: 1 evőkanál light majonéz, 50 g natúr joghurt, csipetnyi só, ízlés szerint: apróra vágott kapor, zúzott fokhagyma.
- 2 szelet (össz. 70 g) teljes őrlésű kenyérből készült pirítós
- 3 dl saját készítésű jeges tea energiamentes édesítőszerrel vagy édesítés nélkül
Aktív, sportos napokon az étrend mennyisége a mozgás mennyiségének mértékétől függően növelhető, például késő délutáni sportolás után a vacsorához ehetünk még egy plusz szelet sárgadinnyét. Figyeljünk arra, különösen nyáron, hogy az étrendbe nemcsak az ételek, hanem az innivalók is beletartoznak. Fontos innunk, minden étkezésünk mellé, sőt azokon felül is, hogy kialakuljon és tartósan fennmaradjon a jóllakottság érzésünk, másrészt testünk hidratáltságának biztosításához is elengedhetetlen.
A fenti mintaétrend energia- és tápanyagtartalma:
- energia: 1405 kcal
- fehérje: 75 g
- zsír: 51 g
- szénhidrát: 158 g
Ne feledkezzünk meg a mennyiségről - betartom a tenyér diétát. De ezt a mennyiséget is írjuk fel, vezessünk naplót. Így ráébredünk arra, hogy mit is ettünk napközben. Ha minden falatot becsülettel felvezettünk, akkor időnként van okunk a rácsodálkozásra, hogy "jéééé, hát már ezt is, meg azt is ettem napközben?"
Tény, hogy lényegesen kevesebb ettem/eszem, így már nem szenvedek -annyira!- az éhségtől, ezek szerint összébb húzódott a gyomrom. Még a dinnyéből sem lakmározom sokat, mert azzal rosszat tennék. Ismét több lakma férne belém, s ha nem eszem többet, akkor ismételten szenvednék. Betartom, igaz, valamivel könnyebb vagyok, de sajnos még midig elenyésző a sikerem. Magyarul, még nem értem el a 10 csillagos értéket. De nem adom fel.
Aminek örömködöm, biztosan botorság, de valóban örömködöm, enyhe hányingerem van, semmit nem kívánok. Biztosan a nagy meleg miatt van, pedig a nagy meleg nem érezhető, mert a ház belül, a lakótér - hűs.